Przyszłość ekranów dotykowych

Tradycyjne, dobrze nam znane fizyczne przyciski powoli stają się rzadkością. Choć zapewne nigdy całkowicie nie znikną – w końcu tradycyjna klawiatura jest wciąż niezastąpiona przy pisaniu dłuższych tekstów – to dla wielu użytkowników są coraz bardziej zbędne. Spójrzmy na ewolucję, jaką w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeszły nasze telefony, aparaty fotograficzne oraz panele sterowania różnymi domowymi urządzeniami, aby przekonać się, że przyszłość jest dotykowa.

To, że ekran dotykowy jest nie tylko teraźniejszością, ale też przyszłością jest dla nas oczywiste, jednak jakie będą przyszłe interfejsy ? Biorąc pod uwagę starania producentów, prawdopodobnie — po pionierskim okresie z wygiętymi na stałe ekranami, jak w zakrzywionych telewizorach czy niektórych modelach smartfonów — przyjdzie czas na elastyczne wyświetlacze dotykowe. Co jeszcze?

Ciekawe innowacje
Obecnie trwają prace nad stworzeniem ekranu dotykowego z dowolnej powierzchni! Choć pierwsza prezentacja tej technologii miała miejsce w 2011 r. to pomysł  wciąż jeszcze jest daleki od powszechnego zastosowania. Z kolei nad rozwiązaniem konkretnego problemu pracuje Microsoft, który chce zlikwidować istotną wadę większości ekranów dotykowych, czyli opóźnienie, ujawniające się np. podczas szkicowania po ekranie. W tej kwestii nastąpił znaczący postęp, o czym świadczy działanie ekranu w hybrydowym laptopie Lenovo Yoga Book.

Technologia haptyczna
Prawdziwym przełomem może okazać się technologia haptyczna, dzięki której ekran odpowie na nasze działania, a odpowiedź tę poczujemy właśnie dotykiem. Namiastką takiego rozwiązania jest delikatne wibrowanie smartfona w reakcji na wciśnięcie jakiegoś wyświetlonego na ekranie przycisku, to jednak dopiero początek. Technologia rozwijana jest m.in. przez Apple.

Zmienny kształt
Prawdziwą przyszłością mogą być jednak wyświetlacze, które będą zmieniać swój kształt. Przykładem jest m.in. technologia firmy Tactus, dzięki której w razie potrzeby na płaskim, dotykowym ekranie wyrośnie fizyczna klawiatura. Technologia jest jednak na razie bardzo niedoskonała — pozwala wyłącznie na wysuwanie i chowanie zdefiniowanych odgórnie przycisków. Przełom nastąpi, gdy w dowolnym miejscu ekranu będzie mógł pojawić się przycisk o dowolnych rozmiarach i kształcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *