Kupujesz mieszkanie. Sprawdź czy nie jest zadłużone!

Kupujesz mieszkanie. Pamiętaj, aby sprawdzić jego stan prawny i faktyczny. Wtedy to będzie prawdziwa inwestycja, a nie strata finansowa Twojego życia.

Po pierwsze sprawdź księgę wieczystą

Po pierwsze sprawdź księgę wieczystą. Najważniejszy jest dział IV, w którym wpisane są hipoteki. Warto pamiętać, że hipoteka obciąża nieruchomość, a nie jej właściciela. Tak, więc jeżeli kupimy lokal zadłużony z tytułu hipoteki to wierzyciel może dochodzić od nas swoich roszczeń. Kupujesz zadłużony lokal to bądź świadom, że wierzyciele mogą dochodzić od Ciebie swoich roszczeń. Dlatego też dołóż wszelkich starań, aby po sprzedaży wykreślić „cudzą” hipotekę z księgi wieczystej. Nie zapomnij także sprawdzić czy zostały złożone jakieś wnioski, gdyż wnioski są pojawiają się wcześniej niż wpis do hipoteki.

Po drugie sprawdź należności publicznoprawne

Kupując nieruchomość sprawdź czy poprzedni właściciel regulował należności publicznoprawne, takie jak: podatek od nieruchomości, rolny, opłata za użytkowanie wieczyste. Podatek lokalny obciąża aktualnego właściciela. Tak, więc nabywca nieruchomości nie jest odpowiedzialny za zobowiązania podatkowe wcześniejszych właścicieli.

Pomimo tego sprawdź czy organy skarbowe i inne instytucje administracji publicznej nie prowadzą egzekucji z nieruchomości. Unikniesz niepotrzebnych nerwów, gdyż organy te mogą w ten sposób chcieć ściągnięć niepłacone składki ZUS czy podatków niezapłaconych przez poprzedniego właściciela. Aby mieć pewność o braku egzekucji z nieruchomości przejrzyj dokładnie dział III księgi wieczystej.

Po trzecie sprawdź rachunki za prąd i wodę

Zaległości w opłatach z tytułu czynszu i dostaw mediów ciążą na poprzednim właścicielu. To on był stroną umów. Jednakże wspólnoty mieszkaniowe niekiedy próbują dochodzić uregulowania zaległości od aktualnego właściciela. Niektórzy dostawcy mediów także uzależniają zgodę na zawarcie umowy lub cesję poprzedniej umowy od uregulowania wszelkich zaległości.

Po czwarte sprawdź właściciela

Warto również spróbować dowiedzieć się czy na właścicielu mieszkania nie ciążą inne długi. Niekiedy chce on sprzedać nieruchomość, aby ukryć majątek przed wierzycielami. Mogą oni skorzystać ze skargi paulińskiej. W takim przypadku mogą dążyć do uznania przeniesienia własności nieruchomości za nieważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *