Fizjoterapia niemowląt

Kiedy dziecko pojawia się na świecie w życiu człowieka zmienia się niemal wszystko. O dziecko po jego narodzinach trzeba jednak przede wszystkim dbać. I to nie tylko chodzi o zaspokajanie podstawowych potrzeb. Należy być wyczulonym na każdy jego odruch, gdyż wiele z nich może sygnalizować, że z naszym maluszkiem dzieje się coś niedobrego. Warto w tym miejscu powiedzieć sobie nieco więcej o fizjoterapii niemowląt, która co ważne – może dotyczyć zarówno zdrowych dzieci, jak i tych u których po narodzinach zdiagnozowano pewne problemy. Same metody fizjoterapii http://fizjoterapeuta-dzieci.pl/ to jedna kwestia, ale wszystko zaczyna się od prawidłowego rozpoznania odruchów dziecka.

Odruchy niemowlaka – dlaczego tak ważne?
Dziecko zaraz po narodzinach posiada zakres odruchów, które świadczą o jego rozwoju, tym samym ogromnie wpływają na jego życie nie tylko w okresie początkowego rozwoju. Wiele osób uważa, że pewne zachowania niemowlaka to bezwarunkowe odruchy, tymczasem właśnie poprzez te odruchy dziecko „pokazuje” w jaką stronę się rozwija. Same odruchy to m.in. przechodzenie z pozycji leżącej, aż do wstania na własnych nogach.
Odruch TOB
Czyli toniczny odruch błędnikowy. Jest to moment, gdy dziecko przygotowuje się do porodu wstawiając się głową do tyłu w dół. Jak się okazuje odruch ten jest bardzo ważnym początkiem dla wyrobienia nawyku równowagi u dziecka. Tym samym też maluszek przygotowuje się do porodu do tego stopnia, że angażuje wszystkie organy. Warto podkreślić, że przy narodzinach przechodząc przez kanał rodny zostaje wyciśnięty płyn z płuc dziecka. W samym porodzie, a tym samym przejęciu prawidłowej pozycji pozwala dziecku wydzielanie się hormonu stresu. W taki sposób jednak dziecko jest w pełni przygotowane do tego, by przez wąski kanał rodny przejść do wielkiego świata. Może wydawać się to irracjonalne, że w kontekście fizjoterapii mowa o zasadach porodu, jednak świadomość prawidłowych odruchów dziecka kształtowana jest już w łonie matki. Bardzo ważne tuż po porodzie jest złapanie pierwszego oddechu, a także bliski kontakt z mama dzięki któremu maluszek bardzo szybko się uspokaja, wówczas reguluje się jego poziom hormonów. Sposób noszenia dziecka jest również istotny. Kiedyś maluszki zawijane były ciasno w beciku. I to było bardzo dobre rozwiązanie względem kształtowania prawidłowej postawy dziecka. Aktualnie często ciało maluszka jest dość „swobodne”, co niestety nie wpływa korzystnie w tej kwestii. Przede wszystkim dziecku nie należy pozwalać na swobodne odginanie się do tyłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *