Czy w Polsce brakuje mieszkań?

Z danych Eurostatu wynika, że prawie połowa z nas mieszka w przeludnionych mieszkaniach. Z analizy przeprowadzonej przez Lion’s Bank wynika ponadto, że potrzeba 8,3 mln mieszkań, aby Polska mogła dorównać warunkom mieszkaniowym w Europie. Czy
w Polsce warunki mieszkaniowe naprawdę są aż tak złe?

Według danych Eurostatu 46,3% Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach, gdy w Unii Europejskiej średnia wynosi 17%.

Wygórowane wymagania?

Według metodologii stosowanej przez Eurostat singiel i bezdzietne małżeństwo
w mieszkaniu powinno mieć wydzielony pokój dzienny i sypialnię. Rodzice z jednym dzieckiem powinni mieć do dyspozycji mieszkanie trzypokojowe, a małżeństwo z trójką dzieci mieszkanie pięciopokojowe. Nieruchomość spełniająca standardy europejskie to mieszkanie lub dom składający się z jednego pokoju na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. Ponadto powinno się w nim znajdować po jednym pokoju dla każdej samotnej osoby pełnoletniej. Dodatkowo jeden pokój powinien być zagwarantowany dla dwójki dzieci tej samej płci (12-17 lat) oraz dla dwójki dzieci poniżej 12 roku życia.

Europejskie standardy

Polska na tle UE wypada naprawdę kiepsko. Gorzej przeludnione mieszkania są tylko w Rumunii i na Węgrzech. W tych krajach problem ten dotyczy następującego odsetku obywateli: 51,6% w Rumuni i 47,2% na Węgrzech.

Krajami z najlepszymi warunkami mieszkaniowymi są Holandia i Belgia. W tych krajach tylko odpowiednio 2,5% i 1,6% obywateli żyje w przeludnionych mieszkaniach.

Ile mieszkań brakuje?

Aby Polska dogoniła średnią krajów UE pod względem warunków mieszkaniowych należałoby wybudować w naszym kraju dodatkowo 8,3 mln lokali.

Jednakże, aby Polska dorównała średniej krajów skandynawskich brakuje o wiele więcej mieszkań. Aby nasz kraj osiągnął średnią Danii, Norwegii czy Holandii brakuje aż 13,8 mln mieszkań. Z kolei w Irlandii obywatel ma do dyspozycji 2,1 pokoi, aby Polska osiągnęła taki stan należałoby wybudować ponad 15,1 mln mieszkań. Warunki mieszkaniowe w Belgii to 2,3 pokoi na obywatela, więc Polsce brakuje aż 17,9 mln lokali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *