Jednoosobowa działalność gospodarcza a BHP

Z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy każda firma powinna przeszkolić swoich pracowników. Jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to dopóki nie zatrudnia innych osób to kwestią BHP nie musi się martwić. Takiej osobie nie grożą żadne poważne konsekwencje. Obowiązki związane z zasadami BHP pojawiają się wtedy, kiedy taka osoba zatrudnia przynajmniej jedną osobę. Trzeba pamiętać o tym, ponieważ ewentualne wypadki przy pracy to duża strata dla firmy, ponieważ może się to wiązać z utratą zdrowia lub życia przez pracownika.

Dopóki nie ma pracowników, właściciela jednoosobowej firmy nie interesują zasady BHP

Tak jak było wspomniane wcześniej, dopóki w firmie pracuje tylko jedna osoba, nawet jeśli takiej osobie pomaga małżonek, nie obowiązują wymogi BHP. Właściciel firmy nie jest zobowiązany do przeprowadzania ocen ryzyka zawodowego, które związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sytuacja się zmienia wtedy, kiedy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej zdecyduje się kogoś zatrudnić. Na właściciela nakłada się dodatkowe obowiązki, staje się on już pracodawcą. Kiedy zatrudniamy kogoś na umowę o pracę, to zaczynają nas obowiązywać przepisy, które wynikają z Kodeksu pracy, w kodeksie pracy znajdziemy też przepisy dotyczące zasad BHP. Trzeba przyznać, że w odniesieniu do spraw BHP polskie prawo jest bardzo rygorystyczne, ale nic dziwnego. W końcu chodzi o zdrowie i życie pracowników.

Szkolenia BHP- co trzeba wykonać?

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie szkoleń BHP dla pracowników. Dla przyszłych pracowników organizuje się szkolenia wstępne, natomiast dla pracowników, którzy już u nas pracują organizuje się szkolenia okresowe. W myśl przepisów pracodawca powinien m.in. zorganizować pracę w sposób, który zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
jeśli interesuje nas kompleksowa obsługa w zakresie BHP można ją uzyskać tutaj: tarbonus.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *